Ubezpieczenie pracownika w Niemczech

Rechtschutzversicherung

Powstanie stosunku pracy wiąże się m.in. z obowiązkiem zarejestrowania pracownika w kasie chorych (Krankenkasse). W Niemczech nie ma jednej, centralnej kasy, lecz kilka, spośród których pracownik wybiera tę, do której chce odprowadzać swoje składki.

Jest to kasa, do której wpłaca się nie tylko składkę na ubezpieczenie chorobowe (Krankenversicherung), lecz także składki na ubezpieczenie: emerytalne (Rentenversicherung), na wypadek potrzeby sprawowania opieki (Pflegeversicherung), a także bezrobocia (Arbeitslosenversicherung). Odprowadzenie tych składek należy do sfery obowiązków pracodawcy, jednak to pracownik wybiera kasę chorych.

Ubezpieczenie pracownika w Niemczech

Dla zgłoszenia nowego pracownika do ubezpieczenia socjalnego, wymagane są m.in.:  tzw. Lohnsteuerkarte (ale tylko do roku 2012), zaświadczenie o już wykorzystanym urlopie od poprzedniego pracodawcy, Sozialverischerungsausweis (karta potwierdzająca ubezpieczenie socjalne), a także jakiś dokument tożsamości. Załatwienie i przedstawienie pracodawcy tych dokumentów należy do sfery obowiązku pracownika.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

.

Dowiedz się więcej: