niemiecka Spółka Akcyjna


spółka akcyjna spółka akcyjna

Adwokat Niemcy Zakres usług prawo gospodarcze Andreas Martin Kontakt


niemiecka spółka akcyjna (AG)

Dla polskich przedsiębiorców alternatywą dla założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest założenie tak zwanej niemieckiej małej spółki akcyjnej.


mała spółka akcyjna

Takiej instytucji prawnej nie ma w Polsce. Mała spółka akcyjna różni się od dużej spółki akcyjnej w Niemczech przed wszystkim tym, że przy niej nie następuje handlowanie akcjami na giełdzie. Poza tym przepisy o małej niemieckiej spółce akcyjnej są o wiele mniej skomplikowane niż przy dużej spółce akcyjnej.

Niemiecki prawodawca chciał stworzyć alternatywę do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dla polskich drobnych przedsiębiorców ta instytucja prawna może się opłacać, ponieważ opinia o spółce akcyjnej jest lepsza niż opinia o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli polski przedsiębiorca przede wszystkim ze względu na dobrą opinię i wizerunek firmy decyduje się na założenie spółki w Niemczech, powinien poważnie wziąć pod uwagę małą spółkę akcyjną. Również przy założeniu takiej spółki służymy Państwu pomocą i doświadczeniem.


kapital zakładowowe

Różnica w stosunku do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością polega na wysokości minimalnego kapitału zakładowowego, który w małej spółce akcyjnej wynosi 50.000,00 Euro. Ten kapitał zakładowy jest wiąc dwa razy większy niż obecny minimalny kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Koszty założenia takiej spółki są trochę wyższe. Jednak korzyści związane z dobrą opinią i wizerunkiem firmy są o wiele większe niż w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Nad tym należy się dobrze zastanowić.

Oprócz powyższego kolejną zaletą dla polskich przedsiębiorców jest fakt, iż zazwyczaj dla kogoś z zewnątrz rozróżnienie małej od dużej (notowanej na giełdzie) niemieckiej spółki akcyjnej nie jest proste. To znaczy, że partner handlowy nie wie czy ma do czynienia z małą czy z dużą spółką akcyjną. Tego nie da się poznać przez nagłówek listu. Partner handlowy musiałby w tym celu prosić o wgląd do rejestru handlowego.

Chętnie służymy radą i pomocą przy założeniu spółki kapitałowej, szczególnie przy założeniu małej lub dużej spółki akcyjnej.

Inforegulacja prawna Aktiengesetz


Rechtsanwalt Andreas Martin