Kiedy w Niemczech przyznaje się obrońcę z urzędu?
Kiedy w Niemczech przyznaje się obrońcę z urzędu?
W Niemczech adwokat z urzędu nie przysługuje w przypadku każdego przestępstwa, ale tylko w szczególnych przypadkach.
Prawo do adwokata z urzędu jest uregulowane w § 140 kodeksu postępowania karnego.
polskojęzyczny prawnik
Polskim oskarżonym wyznaczany jest również obrońca z urzędu, jeśli spełnione są odpowiednie wymogi. Oskarżony może w tym celu zaproponować niemieckiego adwokata.
Sądy zazwyczaj wybierają obrońcę, który mówi również po polsku. W przeciwnym razie wyznaczany jest tłumacz.
Cudzoziemcy (w tym Polacy) również otrzymują adwokata z urzędu w Niemczech, jeśli spełnione są wymogi prawne.
adwokat z urzędu
W Niemczech obrońca z urzędu jest zwykle przyznawany w następujących okolicznościach:
-
Ciężar zarzutu: Przy szczególnie ciężkich przestępstwach, takich jak np. morderstwo czy zabójstwo, zazwyczaj jest przyznawany obrońca z urzędu.
-
Wysokość kary: Gdy spodziewana kara jest bardzo wysoka, szczególnie w przypadku grożącej kary pozbawienia wolności na rok lub dłużej.
-
Złożoność sprawy i praw: Gdy sprawa jest prawnie lub faktycznie szczególnie skomplikowana.
-
Niemożność obrony: Gdy oskarżony z powodu swojego stanu psychicznego lub fizycznego nie jest w stanie samodzielnie się bronić.
-
Konieczność przeprowadzenia dowodów: Gdy konieczne jest przeprowadzenie dowodów, których bez pomocy obrońcy oskarżony nie byłby w stanie samodzielnie przeprowadzić.
-
Konflikt interesów: Gdy w przypadku wielu oskarżonych występuje konflikt interesów i konieczni są oddzielni obrońcy.
-
Nieletni oskarżeni: W przypadku nieletnich (osób poniżej 18 roku życia) często jest obligatoryjne powołanie obrońcy, szczególnie gdy grozi im kara pozbawienia wolności.
-
Przedłużenie aresztu śledczego: Również w przypadku przedłużenia aresztu śledczego powyżej określonego czasu może być zarządzona obrona z urzędu.
Ważne jest, aby zauważyć, że te kryteria nie są stosowane w sposób ścisły we wszystkich przypadkach i decyzja ostatecznie leży w gestii sądu.
Zgodnie z niemieckim prawem, nie każdy oskarżony w postępowaniu karnym otrzymuje obrońcę z urzędu.
Kto decyduje o powołaniu obrońcy z urzędu?
Decyzję o powołaniu obrońcy z urzędu w Niemczech podejmuje sędzia. Decyzja ta jest zazwyczaj podejmowana w ramach postępowania karnego przed właściwym sądem. Sędzia ocenia, czy zachodzą warunki konieczności obrony, takie jak ciężar zarzutu, złożoność sprawy lub niemożność oskarżonego do obrony własnej.
niemiecki sąd karny wyznacza obrońcę z urzędu
W niektórych sytuacjach zalecenie powołania obrońcy z urzędu może nastąpić już w toku śledztwa przez prokuraturę, zwłaszcza jeśli służy to skutecznej obronie oskarżonego. Ostateczna decyzja należy jednak do sądu.
Gdy sąd stwierdzi potrzebę obrony z urzędu, powołuje się adwokata jako obrońcę z urzędu. Oskarżony ma prawo wskazać preferowanego adwokata, pod warunkiem że ten zgadza się na przejęcie obowiązków obrońcy z urzędu. Jeśli oskarżony nie wskaże adwokata, lub wskazany adwokat odmówi przejęcia sprawy, sąd wybiera odpowiedniego obrońcę."
Niemiecki obrońca z urzędu jest wyznaczany przez sąd karny nawet bez wniosku. Polski oskarżony może sam zaproponować obrońcę z urzędu.
Czy pomoc prawna jest dostępna dla oskarżonych w postępowaniu karnym w Niemczech?
W Niemczech dla oskarżonego w postępowaniu karnym nie ma bezpośrednio pomocy prawnej, takiej jak znana jest w postępowaniu cywilnym. Zamiast tego istnieją inne formy wsparcia finansowego dla oskarżonych, którzy nie mogą pozwolić sobie na adwokata:
-
Obrońca z urzędu: Jak już wspomniano, w pewnych poważnych lub złożonych sprawach, sąd wyznacza obrońcę z urzędu, którego koszty pokrywa państwo.
-
Koszty postępowania: Jeśli oskarżony zostanie uniewinniony, zazwyczaj państwo przejmuje koszty procesu, w tym koszty własnego adwokata wybranego przez oskarżonego.
-
W przypadku skazania: Jeśli oskarżony zostanie skazany, zwykle musi pokryć koszty procesu, wydatki świadków oraz własne koszty adwokackie. W pewnych przypadkach sąd może jednak zdecydować, że oskarżony pokryje tylko część kosztów lub żadnych z nich, szczególnie gdy jego sytuacja finansowa na to nie pozwala.
Nie ma zatem pomocy prawnej w tradycyjnym rozumieniu, ale system zapewnia, że nawet osoby o słabszej sytuacji finansowej mają dostęp do reprezentacji prawnej i sprawiedliwego procesu.
Zgodnie z niemieckim prawem, w postępowaniu karnym nie ma pomocy prawnej dla oskarżonego.