Czy niemiecki pracodawca może przeprowadzać rutynowe kontrole trzeźwości?

W interesie każdego pracodawcy jest to, by jego pracownik nie miał problemów z alkoholem czy narkotykami. Pracodawca mógłby przecież ponosić poważne konsekwencje czynów dokonanych przez takiego pracownika, zwłaszcza w przypadkach, gdy ten obsługuje specjalistyczne maszyny czy pojazdy. Blisko więc stąd do tego, by pracodawca wpadła pomysł dokonywania rutynowych kontroli np. alkotestem – będzie to mógł próbować usprawiedliwić troską o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Jeśli pracownik byłby pod wpływem alkoholu w miejscu pracy, pracodawca miałby bardzo zasadny argument do tego, by złożyć takiej osobie wymówienie.

Ale czy niemieckie prawo pracy zezwala na rutynowe testy trzeźwości (alkomatem czy np. poprzez pobranie krwi)? Odpowiedź jest oczywista – sąd federalny nie zezwolił na rutynowe sprawdzanie pracowników. Zezwala się jednak na kontrolę, jeśli istnieje ku temu wyraźna przyczyna. Wynik wydaje się dość oczywisty, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że nawet policja niemiecka może dokonać badania wbrew woli badanego tylko w uzasadnionych przypadkach.

Nie jest więc tak, że prawo „czyni nietykalnym” pracownika, ale chroni go przed nadużyciem ze strony pracodawcy.

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

.

Dowiedz się więcej: Odmowa pracy wieczorem?Wynagrodzenie za pracę (Arbeitsentgelt / Vergütung) cz.1Niemieckie prawo pracyNiemieckie prawo pracy – zagadnienia, wstępne.

Kommentar verfassen