polsko-niemieckie sprawy spadkowe

prawo spadkowe w Niemczech | polsko-niemieckie sprawy spadkowe

Niemieckie prawo spadkowe jest skomplikowane. Jeżeli ponadto mamy do czynienia z międzynarodową sprawą niemiecko-polską , wówczas sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana.

Problem powstaje, gdy Polak umiera w Niemczech i spadek znajduje się w Niemczech. W normalnym przypadku należy wystąpić o niemieckie stwierdzenia nabycia spadku (przynajmniej jeżeli chodzi o nieruchomości i mieszkania). Zaakceptowanie polskiego stwierdzenia nabycia spadku będzie łączyło się z trudnościami. W najgorszym przypadku niemiecki sąd musi zastosować polskie prawo przy wydawaniu stwierdzenia nabycia spadku. Jest niemożliwym, by spadkobiercy z Polski mogli sami z Polski załatwić wszelkie formalności.

Skomplikowana jest także sytuacja , kiedy to spadkodawca (pochodzenia polskiego) ma tylko niemieckie albo podwójne obywatelstwo (niemieckie i polskie). Tutaj ma zastosowanie niemieckie prawo, ponieważ spadkodawca ma także niemieckie obywatelstwo. W Polsce może mieć także zastosowanie polskie prawo w postępowaniu spadkowym, ponieważ także polskie międzynarodowe prawo prywatne wskazuje, iż w sprawach spadkowych właściwe jest prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci.

Chętnie Państwu doradzimy

.

Niemiecka Kancelaria Prawna Andreasa Martina – Berlin – Szczecin

Dowiedz się więcej: